اضطراب جدایی در کودکان- شرکت خدماتی مراقبتی پرستاری شکوفایی

اضطراب جدایی در کودکان- شرکت خدماتی مراقبتی پرستاری شکوفایی


مقاله نوشته شده توسط: کتی هارلی،LCSW

علاٸم، درمان

چگونه والدین می توانند کمک کنند

کلمات "اضطراب جدایی" اغلب برای سنین اولیه کودکی استفاده می شوند. به مرور زمان که کودک نوپا نسبت به محیط پیرامون خود آگاه می شود و شروع به درک دنیای اطراف خود می کند، تلاش می کند تا از والدین ومراقبان خود جدا شود. وقتی کودک نوپا را برای اولین بار در مهد کودک قرار می دهند یا به پرستار می سپارند، به آرامی گریه می کند وضجه می زند، وقتی که والدین یا مراقبش او را ترک می کند. اگر چه دیدن چنین صحنه ای برای والدین یا مراقب دشوار است، اما این بخش از دوران کودکی، نسبتا رایج است و راه هایی برای کاهش این تغییرات وجود دارد.

آنچه که والدین هیچ وقت آمادگی رویارویی با آن را ندارند، بازگشت اضطراب جدایی در "بچه های بزرگ" است. هر دو کودکان و نوجوانان سن مدرسه می توانند با اضطراب جدایی مقابله کنند و در برخی موارد می توانند منجر به اختلال اضطراب جدایی شوند. طبق دستورالعمل تشخیصی و آماری اختلالات روانی، اختلال اضطراب جدایی در ۴٪ کودکان و ۱.۶٪ نوجوانان دیده می شود که این امر شایع ترین اختلال اضطرابی در میان کودکان زیر ۱۲ سال است

با وجود اینکه چند قطره اشک در حال چکیدن بعد از رسیدن به مدرسه بین کودکان نسبتا رایج است، نباید پرچم قرمز را بالا ببرند. نشانه های اختلال اضطراب جدایی، باعث ایجاد نگرانی می شود. اختلال در مدرسه، اختلال در خواب و ناراحتی بیش از حد هنگام جدایی، می تواند تاثیرات منفی روی زندگی روزمره کودک داشته باشد.

تعریف ویژگی اختلال اضطراب جدایی:

اضطراب مفرط و ترس از جدا شدن از خانه و فردی که وابستگی شدیدی به او دارد، است.

این ترس یا اضطراب در انتها به سطح پیشرفت انتظارات فرد می رسد

کودکان و نوجوانان مبتلا به اختلال اضطراب جدایی حداقل سه مورد از علائم زیر را تجربه می کنند:

تکرار مفرط اضطراب، زمان پیش بینی یا تجربه جدایی از خانه یا شخصیت های وابسته به آنها(والدین یا سایر مراقبین)

نگرانی مداوم و بیش از حد در مورد از دست دادن فردی که به او وابستگی دارند، یا ترس از اینکه احتمال صدمه رسیدن به آنها توسط بیماری، حادثه، بلایای طبیعی،آدم ربایی یا مرگ وجود داشته باشد.

امتناع از رفتن بیرون از خانه یا دور شدن از خانه، از جمله به مدرسه رفتن یا فعالیتهای دیگر، به دلیل ترس از جدایی

ترس بیش از حد از تنهایی یا زندگی بدون فردی که دوستش دارند

امتناع از خوابیدن دور از خانه یا رفتن به رختخواب بدون اینکه در نزدیکی فرد مورد علاقه اش باشد

کابوس در مورد جدایی

شکایت های جسمی از جمله سردرد، دل درد و یا استفراغ زمانی که دور است از فردی که به او وابستگی دارد

علائم اختلال اضطراب جدایی در کودکان و نوجوانان حداقل چهار هفته طول می کشد و باعث ناراحتی قابل توجهی می شود. امتناع از رفتن به مدرسه در کودکان و نوجوانانی که در معرض این اختلال قرار دارند، عادی است و می تواند باعث عدم حضور در مدرسه و عملکرد ضعیف آکادمیک شود. اختلال اضطراب جدایی نیز می تواند روابط اجتماعی و خانوادگی را تحت تاثیر قرار دهد.

کودکان مبتلا به اختلال اضطراب جدایی، سایه والدین را در اطراف خانه می بینند.آنها در بازی کردن، تنها بودن یا هنگام خواب مشکل دارند. آنها اغلب به والدین یا مراقبین نیاز دارند تا وقتی که خوابشان ببرد در رختخواب با آنها بمانند و در طول شب وقتی از خواب بیدار می شوند راه اتاق والدین را در پیش می گیرند.

درمان اختلال اضطراب جدایی

درمان های متعددی برای اختلال اضطراب جدایی وجود دارد. برای کودکان و نوجوانان، هر چه زودتر مداخله کنید و برای حل مشکل خود به دنبال کمک حرفه ای باشید. احتمال زیادی وجود دارد که فرزند شما یک نتیجه مثبت درمان را تجربه کند.

پیدا کردن یک روانپزشک متخصص کودکان و نوجوانان، اولین گام برای کمک به کودک شما است. انواع مختلف روان درمانی وجود دارد که می تواند در درمان اختلال اضطراب جدایی موثر باشد.

درمان رفتار شناختی (CBT):

این اولین نوع روان درمانی است که برای درمان اختلال اضطرابی جدایی توصیه می شود.

● ازاین طریق، کودکان یاد می گیرند چگونه احساسات مضطرب و پاسخ های فیزیکی خود را به آنها تشخیص دهند. آنها یاد می گیرند عوامل و الگوهای اندیشه خود را که به احساسات مضطربشان کمک می کنند، شناسایی کنند. با استفاده از تکنیک های مختلف، کودکان راهکارهایی برای مدیریت افکار و احساسات اضطرابی خود و مقابله با آنها می آموزند.

خانواده درمانی:

در نظر گرفتن والدین و سایر اعضای خانواده در فرآیند درمان، می تواند نتایج درمان کودکان را بهبود بخشد. در خانواده درمانی، والدین و خواهر و برادران می توانند راه های جدیدی برای تعامل و رفتار با کودک را بیاموزند. آنها همچنین می توانند راه های مفید برای کمک به کودک در هنگام افزایش اضطراب یاد بگیرند.

بازی درمانی:

کودکان کم سن وسال تر،به سختی می توانند بین افکار، احساسات و اعمالشان اتصال برقرار کنند. برای این کودکان، بازی درمانی می تواند به آنها کمک کند تا احساسات خود را نشان دهند و پردازش کنند و یاد بگیرند که با آنها کنار بیایند.

آموزش آرام سازی برای کودکان و نوجوانانی که با اختلال اضطراب جدایی مواجه هستند ضروری است. تنفس عمیق، آرامش هدایت شده و آرامش عضلانی پیشرونده نیز می تواند به کودکان و نوجوانان کمک کند تا در دوران اضطراب خود احساس آرامش کنند.

برخی از کودکان و نوجوانان همچنان در معرض علائم اختلال اضطراب جدایی هستند، حتی در طول درمان نیز ممکن است این علایم دوباره خود را نشان دهند. اگر این علاٸم همچنان فرزند شما را تحت تأثیر قرار می دهند و فرزند شما را برای رفتن به مدرسه یا حتی در دور شدن از خانه دچار مشکل می کند، دارو ممکن است کمک کند.اما بسیار مهم است که به دنبال ارزیابی دارو از یک روانپزشک کودک و نوجوان باشیم زیرا داروها می توانند عوارض جانبی قابل توجهی برای کودکان داشته باشند.

چگونه والدین می توانند به کودکان در خانه کمک کنند

چیزهایی هستند که والدین می توانند انجام دهند تا به کودکان و نوجوانان یاد بدهند، چطور احساسات مضطرب خود را مدیریت کنند. حمایت والدین نقش بسیار مهمی در کمک به بچه ها برای مستقل شدن آنها ایفا می کند. این استراتژی ها را در خانه امتحان کنید تا فرزندتان در خارج از منزل موفق شود:

برای کمک به انتقال فرزندتان به مدرسه در صبح، برنامه ریزی کنید ( زود وارد مدرسه شوید، به عنوان کمک معلم ،قبل از اینکه بچه های دیگر برسند و قبل از به صدا درآمدن زنگ مدرسه، در زمین بازی کمی ورزش کنید )

به کودک خود کمک کنید تا افکار مضطرب را با ارائه یک لیست از افکار مثبت باز نگری کند (حتی اینها را در کارت هایی بنویسید و آنها را در کوله پشتی قرار دهید که میتواند کمک بزرگی به فرزندتان کند)

یادداشت های روزانه که حاوی عبارات مثبت هستند را بنویسید

اجتناب از تمرکز روی زمان پخش، خرابی، و عادات سالم خواب

فرزندتان را به تغییرات در گذر زمان بسپارید

با فرزندتان همزیستی کنید و همیشه در حال پیشروی باشید

شرکت خدماتی مراقبتی شکوفایی با دو شعبه در شیراز -  ارائه کلیه خدمات نظافتی و هم چنین پرستاری و مراقبت از کودک و سالمند در تمامی مناطق شهر شیراز

شماره ی ثبت 19349 / با مجوز رسمی و تحت پوشش اتحادیه

با قریب از ۱۵سال سابقه کاری با کادری مجرب

شرکت خدماتی نظافتی شکوفایی شیراز با خدماتی نظیر:

کلیه خدمات نظافتی منزل - نظافت آپارتمان ها - نظافت مجتمع های مسکونی - نظافت راه پله ها - خانه تکانی و ...نظافت شرکت ها - ادارات - فروشگاه ها و ...نگهداری و مراقبت از کودک به صورت نیمه وقت و شبانه روزیپرستاری و مراقبت از سالمند به صورت نیمه وقت و شبانه روزیتمامی امور منزلاعزام مراقب به بیمارستانکف شویی منزل و محل کار با دستگاه

کلیه ی نیروهای اعزامی این شرکت تحت پوشش بیمه حوادث می باشند

شعبه 1 : شیراز ، شهرک گلستان ، فلکه ی دوم ، جنب بانک صادرات ، ورودی آپادانا

تلفن : 07136204302 - 07136222100

همراه : 09170227071 - 09300027071

شعبه 2 : شیراز ، ملاصدرا ، نبش کوچه ۴ ، طبقه ی چهارم مجتمع پزشکی ملاصدرا

تلفن : 07136472790 - 07132332544 - 07132356569

همراه : 09304995570 – 09039407071

شماره ارسال پیام کوتاه به صورت شبانه روزی : 30003405000051

پشتیبانی از طریق واتس اپ و تلگرام : 09303008829

  آدرس سایت شرکت خدماتی مراقبتی شکوفایی شیراز :www.shekufaee.com

پیج اینستا گرام شرکت خدمات مراقبتی پرستاری شکوفایی

مشاوره رایگان


/ 0 نظر / 20 بازدید